Strazds: Šogad Latvijas ekonomikas pieaugums var pārsniegt 5%(0)

Rīga, 9.nov., NOZARE.LV. Šogad kopumā pieaugums Latvijas ekonomikā būs 5% vai pat nedaudz lielāks, prognozē "Nordea" bankas vecākais ekonomists Andris Strazds.
"Ņemot vērā trešā ceturkšņa ātro iekšzemes kopprodukta (IKP) novērtējumu, ekonomika gada pirmajos deviņos mēnešos ir pieaugusi par 5,7% un pieaugums ir vērojams visās lielākajās nozarēs, kas vismaz daļēji apdrošina Latviju pret iespējamu pieprasījuma vājināšanos tuvākajā nākotnē kādā konkrētā nozarē, piemēram, uz eksportu orientētajā apstrādes rūpniecībā," norāda Strazds.
"IKP dati trešajā ceturksnī šodien nepārsteidza, ņemot vērā, piemēram, mazumtirdzniecības pieaugumu par 5,8% ceturkšņa griezumā un 9,5% gada griezumā, kā arī salīdzinoši labos rūpniecības un eksporta rādītājus. Taču Latvijas ekonomika šogad ir sagādājusi pozitīvus pārsteigumus - gan trešajā ceturksnī, gan pirmajos deviņos mēnešos kopumā. Eksporta apjomi ir sasnieguši jaunus rekordus. Vietējā tirgū zemais valdības budžeta deficīts un apjomīgais finanšu līdzekļu uzkrājums ir mazinājuši nenoteiktību. Tāpat pakāpeniski atjaunojas kreditēšanas plūsma," uzsver Strazds.
Jau ziņots, ka Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) apjoms šā gada trešajā ceturksnī pēc sezonāli neizlīdzinātajiem datiem, salīdzinot ar 2011.gada trešo ceturksni, ir palielinājies par 5,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) ātrais novērtējums.
IKP ietekmēja apjomu kāpums apstrādes rūpniecībā un tirdzniecībā - par 7%, būvniecībā - par 8%. Šajā ceturksnī vērojams pieaugums gandrīz visās pakalpojumu sektora nozarēs, kā arī par 7% vairāk tika iekasēti produktu nodokļi.
Pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem IKP 2012.gada trešajā ceturksnī, salīdzinot ar 2012.gada otro ceturksni, palielinājies par 1,7%.
Ivars Motivāns, Nozare.lv