Kazāks: Jau trešo ceturksni pēc kārtas Latvija ir straujāk augošā ekonomika Eiropā(0)

Rīga, 9.nov., NOZARE.LV. Latvijas ekonomika turpina pārsteigt un, par spīti diezgan jūtamam sabremzējumam vairumā Eiropas valstu, Latvijā izaugsmes temps šī gada laikā ir kļuvis jo ceturksni, jo straujāks, norāda "Swedbank galvenais ekonomists Latvijā Mārtiņš Kazāks.
Pamatā tam ir diezgan plaša izaugsmes bāze, jo visi segmenti aug, un, katrai nozarei dodot pa izaugsmes punktam, arī kopējā izaugsme sasummējas ļoti laba. Piemēram, gan apstrādes rūpniecība, gan tirdzniecība ir augusi par 7%, bet būvniecība par 8%, skaidro Kazāks.
Tomēr līdz ar pasaules ekonomikas vājumu arī Latvijas izaugsme kļūs lēnāka, un šajā ceturksnī panāktā 1,7% izaugsme pret iepriekšējo ceturksni, visticamāk, arī būs pašlaik augstākais punkts, un turpmāk izaugsme kļūs lēnāka, spējāku atgūšanos piedzīvojot vien tad, kad redzama būs atgūšanās arī pārējā Eiropā, - cerams, 2013.gada nogalē vai 2014.gada pirmajā pusē, prognozē Kazāks.
"Līdz šim Latvijas ļoti labās izaugsmes pamatā ir eksporta sektora pārsteidzošā spēja uzlabot konkurētspēju. Reizēm pat var šķist, ka izgudrots mūžīgais dzinējs, bet tā, protams, nav - panākumu pamatā ir smags darbs efektivitātes uzlabošanā, jaunu produktu un tirgu apgūšanā. Tomēr, kā liecina nesenās tendences, izaugsme arī eksportā sāk palēnināties un turpmāk gan eksporta, gan apstrādes rūpniecības izaugsme kļūs krietni mērenāka, un atsevišķos mēnešos iespējami arī mīnusi," uzskata Kazāks.
Ekonomists prognozē, ka arī pašlaik tik spēcīgajai patēriņa izaugsmei nākamā gada sākumā vajadzētu sākt redzami piebremzēties, jo mājsaimniecības jau tagad notērē teju visu ienākumu pieaugumu, un rezerves no jauna, kas turpmāk varētu balstīt straujāku patēriņu, pēdējā laikā netiek veidotas.
"Pēc detalizētu trešajā ceturkšņa datu publicēšanas pārskatīsim prognozi, un IKP izaugsme šim gadam būs ap 5%. Ir prieks par Latvijas ekonomikas izaugsmi, bet mērenība tēriņos un piesardzība tomēr ir jāsaglabā. Nākošgad izaugsme noteikti būs lēnāka nekā šogad," norāda Kazāks.
Jau ziņots, ka Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) apjoms šā gada trešajā ceturksnī pēc sezonāli neizlīdzinātajiem datiem, salīdzinot ar 2011.gada trešo ceturksni, ir palielinājies par 5,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) ātrais novērtējums.
IKP ietekmēja apjomu kāpums apstrādes rūpniecībā un tirdzniecībā - par 7%, būvniecībā - par 8%. Šajā ceturksnī vērojams pieaugums gandrīz visās pakalpojumu sektora nozarēs, kā arī par 7% vairāk tika iekasēti produktu nodokļi.
Pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem IKP 2012.gada trešajā ceturksnī, salīdzinot ar 2012.gada otro ceturksni, palielinājies par 1,7%.
Šā gada deviņos mēnešos, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā pieauga par 12,5%, tai skaitā vietējā tirgū - par 6,5% un eksportā - par 18,5%.
Šā gada deviņos mēnešos, salīdzinot ar attiecīgo laika periodu pērn, eksporta apjoms audzis par 12,6%, bet importa apjoms - par 12,8%.
Ivars Motivāns, Nozare.lv