Gašpuitis: Eksporta attīstība neapstāsies un bezdarbs turpinās rukt(0)

Rīga, 9.nov., NOZARE.LV. Eksporta attīstība neapstāsies, bezdarbs turpinās rukt, palielināsies darba samaksa un pirktspēja, biznesa portālam "Nozare.lv" prognozēja "SEB bankas" makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.
Komentējot Centrālās statistikas pārvaldes datus par iekšzemes kopprodukta pieaugumu šā gada trešajā ceturksnī, ekonomists atzina, ka par spīti problēmām eirozonā un citur noskaņojums ekonomikā saglabājas stabils.
"Viens no galvenajiem priekšnosacījumiem ir spējā uzturēt eksporta pieaugumu, kas rada iekšzemes patēriņam labvēlīgus nosacījumus. Tas, lai arī aug, joprojām ir pietiekami ierobežots un spiež turpināt arī jaunu noieta tirgu apgūšanu. Šis un nākamais gads globālajai ekonomikai, it īpaši eirozonai, solās būt pietiekami sarežģīts. Tādēļ aktuālākais jautājums ir, cik ilgi varētu turpināties esošās tendences," atzina eksperts.
Viņš atzina, ka tendences ekonomikā būs atkarīgas no ārējās vides un panākumiem eksportā. Pēc viņa teiktā, eirozonas parādu krīzes risinājums nepārliecinoši un gausi, bet virzās pareizajā virzienā. Pat stagnācijas scenārijā vietējā patēriņa aktivitāte varētu saglabāties krietni augsta arī turpmāk.
"Sagaidāms, ka eksporta attīstība neapstāsies, bezdarbs turpinās rukt, palielināsies darba samaksa un pirktspēja. Arī tūristu plūsmas veicinās patēriņu. Patēriņu veicinoša loma ir arī finansējuma pieejamībai. Saglabāsies uzņēmumu nepieciešamība pēc investīcijām. Savukārt publiskais sektors varētu atsākt aktīvāk īstenot dažādus projektus. Tādēļ sagaidāms, ka līdzšinējās tendences nepārtrūks, tomēr ņemot vērā bāzes efektu, pieauguma tempi pierims," uzskata Gašpuitis.
Jau ziņots, ka Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) apjoms šā gada trešajā ceturksnī pēc sezonāli neizlīdzinātajiem datiem, salīdzinot ar 2011.gada trešo ceturksni, ir palielinājies par 5,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) ātrais novērtējums.
Raivis Spalvēns, Nozare.lv