Latvijas Bankas pārstāvis: Cenu izmaiņas pēc eiro ieviešanas nepārsniegs to ietekmi, ko uz cenām atstāj izmaiņas pasaules naftas un pārtikas tirgū(0)

Liepāja, 14.nov., LETA. Līdzšinējā pieredze rāda, ka cenu pieaugums jeb noapaļošana uz augšu pēc eiro ieviešanas, salīdzinot ar pasaules naftas cenu un pārtikas cenu izmaiņām, ir salīdzinoši neliela, "Rietumu Radio" sacīja Latvijas Bankas (LB) ekonomists Mārtiņš Bitāns.
Kā atzina LB pārstāvis, cenu izmaiņas pēc eiro ieviešanas nepārsniegs to ietekmi, ko uz cenām atstāj izmaiņas pasaules naftas un pārtikas tirgū. "Runa ir par procenta desmitdaļām," uzskata Bitāns.
Viņš norāda, ka runām par cenu pieaugumu pēc eiro ieviešanas, piemēram, Vācijā neesot racionāla pamatojuma. "Pētījumi, kas veikti, lai atbildētu uz šo jautājumu, parāda interesantu faktu - vācieši neatceras, cik konkrētās preces maksāja laikā, kad vēl apgrozībā bija markas, taču viņiem šķiet, ka agrāk viss bija lētāks," skaidro Bitāns. Aprēķini liecinot, ka cenas pēc eiro ieviešanas Vācijā pieaugušas par 0,2%. "Tas ir ļoti mazs cipars," uzskata LB pārstāvis.
Viņš norāda, ka jau labu laiku pirms eiro ieviešanas tirgotājiem būs jānorāda cenas gan eiro, gan latos. "Tam vajadzētu tirgotāju atturēt no negodprātīgas rīcības, mēģinot preču cenas palielināt vairāk, nekā tas būtu nepieciešams," uzskata Bitāns. Vienlaikus viņš atzīst, ka visu valdība nevar izdarīt, un uzsver, ka "svarīga būs arī pašu iedzīvotāju reakcija". Ja iedzīvotāji redzēs, ka cenas pēc eiro ieviešanas neadekvāti pieaug, viņiem nevajadzētu šādus tirgotājus atbalstīt un jādodas iepirkties citur.
Kā ziņots, valdība pagājušajā nedēļā atbalstīja Finanšu ministrijas izstrādāto eiro ieviešanas likumprojektu, kas regulēs lata un eiro vienlaicīgas apgrozības periodu, abu valūtu paralēlās atspoguļošanas periodu, skaidrās naudas nomaiņu pret eiro un citus jautājumus.
Preču un pakalpojumu cenu un tarifu paralēlās atspoguļošanas periods latos un eiro sāksies trīs mēnešus pirms eiro ieviešanas dienas un ilgs sešus mēnešus pēc tās, teikts likumprojektā.
Rietumu Radio, LETA