Ekonomiste: Situācija darba tirgū turpinās uzlaboties, bet lēnāk(0)

Rīga, 14.nov., NOZARE.LV. Prognozējams, ka turpmākajos ceturkšņos situācija darba tirgū turpinās uzlaboties, tomēr lēnāk nekā trešajā ceturksnī, norāda "Swedbank" vecākā ekonomiste Lija Strašuna.
"Aptaujas rāda, ka uzņēmumi joprojām ir piesardzīgi gan ar darbinieku skaita palielināšanu, gan ar algu paaugstināšanu. Turklāt rūpniecībā uzņēmēji mēģina pēc iespējas aizvietot darbaspēku ar iekārtām, lai palielinātu efektivitāti," skaidro Strašuna.
Ekonomiste norāda, ka, lai arī darba meklētāju kritums trešajā ceturksnī bija gaidāms pēc neliela pieauguma gada sākumā, rezultāti izrādījās pat nedaudz labāki, nekā prognozēts.
"Patlaban izskatās, ka darba meklētāju īpatsvars, visticamāk, būs nedaudz mazāks par augustā prognozētajiem 15,5%. Tomēr arī 15% vienalga ir ļoti augsts bezdarba līmenis, jo īpaši, ņemot vērā lielo ilgstošo bezdarbnieku īpatsvaru. Turklāt, ja vēl pieskaita tos, kas strādā nepilnu laiku, jo nevar atrast pilnas slodzes darbu, tad bezdarba līmenis trešajā ceturksnī ir bijis 16,7%," skaidro Strašuna.
"Swedbank" vecākā ekonomiste arī norāda, ka, izslēdzot Nodarbinātības valsts aģentūras programmu efektu, nodarbināto skaits pieauga par 5,6% salīdzinājumā ar pērnā gada trešo ceturksni. Tas nozīmē 48 000 vairāk nodarbināto nekā pirms gada. Nodarbināto iedzīvotāju īpatsvars iedzīvotāju kopskaitā palielinājās līdz 57,5%, un tas ir līdzīgs līmenis kā 2005.gadā.
Jau ziņots, ka šā gada trešajā ceturksnī Latvijā samazinājies darba meklētāju skaits un īpatsvars ekonomiski aktīvo iedzīvotāju vidū - trešajā ceturksnī valstī bija 141 800 darba meklētāju jeb 13,5% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apsekojuma dati.
Trešajā ceturksnī darba meklētāju skaits un īpatsvars ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaitā samazinājies gan salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, kad darbu meklēja 155 400 cilvēku un to īpatsvars bija 15,1%, gan salīdzinājumā ar šā gada otro ceturksni. Šogad otrajā ceturksnī darbu meklēja 168 900 cilvēku jeb 16,1% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem.
Ivars Motivāns, Nozare.lv