Eksperti: Algu pieaugumu sekmētu produktivitātes celšana(0)

Rīga, 21.nov., NOZARE.LV. Algu pieaugumu var sekmēt produktivitātes celšana uzņēmos, šodien SIA "Firmas.lv" un biznesa portāla "Nozare.lv" rīkotajā diskusijā "Latvijas biznesa gada pārskats - kas sagaida uzņēmumus?" atzina eksperti.
Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretārs Juris Pūce atzina, - lai Latvijā atgrieztos emigrējušie cilvēki, vidējai atlīdzībai valstī jābūt vismaz imigrācijas valsts minimālās algas līmenī. Kā piemēru viņš minēja Īriju, kur minimālā alga ir 1462 eiro (1024 lati), turpretī Latvijā vidējā alga ir 660 eiro (462 lati). Pēc Pūces sacītā, algas Latvijā var pieaugt, tikai ceļot produktivitāti.
Arī Latvijas Darba devēju konfederācijas Izglītības un nodarbinātības eksperte Anita Līce piekrita Pūces sacītajam, atzīstot, ka vienīgais veids, kā celt algas, ir produktivitātes palielināšana. Tajā pašā laikā viņa piebilda, ka EM uzņēmumiem varētu palīdzēt celt produktivitāti, mazinot ekonomikas šķēršļus.
Diskusijā eksperti atzina, ka darbaspēka pieejamības un kvalifikācijas problēmas jārisina izglītības kontekstā. EM valsts sekretārs uzsvēra, ka svarīgas ir reformas profesionālajā izglītībā. Pēc viņa teiktā, tā ir joma, kurā top vidēji kvalificētie speciālisti, kas ir būtiski ražojošajām un eksportspējīgajām nozarēm. "Cerams, ka īstenosies profesionālās izglītības sadarbības modelis, kurā lielāka atbildība par profesionālās izglītības saturu tiks dota darba devējiem. Tas arī nozīmēs, ka darba devēji uzņemas lielāku atbildību," uzsvēra Pūce.
Savukārt LDDK eksperte norādīja uz paradoksu, ka patlaban nav iespējams apmierināt pieprasījumu arī salīdzinoši vienkāršajās profesijās. "Kasieri, pārdevēji, pavāri - daži no piemēriem, kur vērojama milzīga kadru mainība un pastāvīgs darbinieku deficīts. Iespējams, darba devēja vakance konkurē ar vietējo sociālā atbalsta sistēmu, bet vēl drīzāk - ar nodarbinātības vai sociālā atbalsta iespējām ārvalstīs. Aptaujas rāda, ka latviešiem svarīgākais faktors darba izvēlē ir atalgojums - tātad pamata vajadzības, nevis vēlme attīstīties," uzsvēra Līce.
Pēc viņas sacītā, ilgtermiņā nodarbinātības problēmas risinātu izglītības pieejamība un elastīgums. Arī Līce uzskata, ka profesionālajā izglītībā nepieciešama ļoti būtiska sadarbības stiprināšana ar darba devējiem. Tāpat esot jāizskauž formālisms diplomu iegūšanā, lai nedegradētu darba devēju uzticību valsts atzītam diplomam.
SIA "Daugiem" Personāla un klientu attiecību vadītāja Santa Līce-Krūze norādīja, ka jauniešiem Latvijā, ienākot darba tirgū, ir pārāk maz praktisku zināšanu. "Iespējams, Latvijā ir pārāk daudz cilvēku ar akadēmiskiem diplomiem, bez praktiskām iemaņām. Pie mums atnāk studenti ar maģistra diplomiem, tomēr viņi nav gatavi darbam praktiski," uzsvēra Līce-Krūze.
Viņa atzina, ka cilvēkiem trūkst prasmju strādāt komandā, risināt konfliktus, uzņemties atbildību par savu rīcību utt. "Nākotnē darbiniekiem vairāk būs vajadzīga spēja ikdienā motivēt sevi. Tās lietas vajadzētu mācīt jau skolā," atzina eksperte.
Raivis Spalvēns, Nozare.lv